22 Kasım

EV KAMERASI NEDİR?

Ev kamerası kullanmak, hırsızları tespit etmenin ve yakalamanın en iyi yollarından biridir. İstatistiklere göre tüm konut soygunlarının % 52'si evde hiç kimsenin evinin olmadığı günlerde meydana geliyor. Evinizi hırsızlara karşı korumak ve civarda neler olup bittiğini izlemek için akıllı ev kameraları etkili bir çözüm sunabilir.
 

Ev kamerası sistemleri ve özellikleri

Ev kamerası  güvenlik sistemlerinin önemli bir bileşendir. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda  seçeneği var ve hangi güvenlik kameranın sizin için uygun olduğunu bilmek zor olabilir. Bu kılavuzda, evinizi ve ailenizi daha güvenli hale getirmek için en iyi güvenlik kamerasını bulmanız için gereken bilgileri derledik.

Ev kamerası modellerini karşılaştırırken akılda tutulması gereken önemli özelliklerden bazıları:

Hareket algılama- Hareket algılamalı kameralar, kamera görüş hareket gözlemlediğinde size bildirimler gönderir. Bu bildirimler, şüpheli etkinlik hakkında sizi uyararak durumu izlemenizi saplar.

Görüş alanı- Görüş alanı, bir kameranın ne kadar geniş bir açıdan kaydedebileceğini gösterir. Bu özellik önemlidir, çünkü ihtiyacınız olan kameraları ve bunları nereye yerleştirmeniz gerektiğini etkiler.

Ses - Ses özelliği, kameranızın sesini bir mikrofon aracılığıyla, bir hoparlör üzerinden ya da her ikisini birden göndererek iletebilir.

Wi-Fi - Wi-Fi özellikli kablosuz ev kamerası, ev ağınızla kablosuz olarak iletişim kurabilir, bu da kurulum için çok kullanışlı olabilir ve ayrıca kesilebilecek kabloları olmadığı için devre dışı bırakılmaya daha az duyarlıdır.

Gece görüşü - Kameranızın görüntüleri düşük ışıkta ya da az ışıklı ortamlarda kaydedebileceği mesafe, güvenlik etkinliği üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir, çünkü birçok suç gece olduğunda işlenir.

Hareket - Kaydırılabilen veya eğilebilen bir kamera, statik bir kameradan daha geniş bir alanı kaydedebilir ve bu nedenle belirli bir alanı gözlemlemek için gereken toplam kamera sayısını azaltabilir.

Maliyet- Ev kamerası fiyatları özelliklerine göre çok ucuz ya da çok pahalı olabilir. Bütçeniz ve ihtiyaçlarınız, her satın alma kararı için bir faktördür. Kimi durumlarda çok pahalı bir kamera bile ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılamayabilir.

Çözünürlük- Çözünürlük, kameranızdaki görüntünün ne kadar net olacağını tanımlar. Kameranızın kaydettiği resimlerdeki yüzleri veya öğeleri tanımlamaya çalışırken açıkça görülebilen bir görüntü çok yararlıdır.

Ev kamerası nasıl çalışır?

Güvenlik kameralarını sınıflandırmanın en basit yolu, onları iç mekan kameraları ve dış mekan kameraları olarak ikiye ayırmaktır. Bu grupların her birinin kendi içinde farklı kamera modelleri olsa da, özellikleri karşılaştırdığınızda bu farklılıklar daha belirgin hale gelecektir.

Ev kamerası fiyatları

En iyi ev güvenlik kamerası fiyatları ve modelleri özel ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığına bağlı olarak değişir. Hırsızları caydırmak için bir güvenlik kamerası mı istiyorsunuz yoksa çocuklara veya evcil hayvanlara göz kulak olmak mı istiyorsunuz? Farklı ev güvenlik kamerası özelliklerine girmeden ve bütçenizi belirlemeden önce, kamerayı neden istediğinizi ve ne yapmanız gerektiğini belirlemek için zaman ayırın.

Kamerayı içeride mi yoksa dışarıda mı kullanacaksınız?

Bir iç veya dış mekan güvenlik kamerası modeline karar verdiğinizde, dikkate alınması gereken başka faktörler de vardır. Dış mekan kameralarının sıcaklıktaki değişikliklere dayanması ve yağmur veya rüzgârlardan korunmak için yeterince dayanıklı olması gerekir.

Ne kadar kapsama alana ihtiyacınız var?

Güvenlik kameraları, farklı görüş alanlarıyla gelir. Bu, tam kapsama sağlamak için ihtiyacınız olan kamera tipi ve sayısı üzerinde büyük bir etki yapabilir. Birden fazla oda veya dış mekanı izlemek istiyorsanız, birden fazla kamerayı bağlamanıza izin veren bir ev güvenlik kamera sistemi tercih edebilirsiniz..

Güvenlik kameranızdan ses almanız gerekiyor mu?

Güvenlik sisteminizin gücünü sadece görsellere ve videolarla sınırlandırmak zorunda değilsiniz. Bazı güvenlik kameraları, ekstra koruma sağlayan hem ses hem de hareket uyarılarına sahiptir. Fakat bu kameralar genellikle sadece dinlemenizi sağlar ve iki yönlü iletişimi desteklemez. Davetsiz bir misafiri uzaklaştırmak istiyorsanız, iki yönlü bir konuşma yapabilirsiniz. Çoğu ev güvenlik kamerası interkom gibi çalışır. Kameranın yanında ses alan bir mikrofon ve diğer tarafta insanlar veya evcil hayvanlar ile etkileşime geçmenizi sağlayan bir hoparlör bulunur.

Aydınlatma yeterli mi?

Güvenlik kameralarını kurmak istediğiniz alanlarda aydınlatmaya dikkat edin. Özellikle dış mekan güvenlik kameraları için gece görüşü ve hareketle aktif hale geçirilen projektörler gibi ek aydınlatma özelliklere bakın. Dışarıyı izlemek için cam arkasında konumlandırılmış bir iç mekan kamera kullanmaktan kaçının. Genellikle IR kızılötesi led aydınlatma kullanan gece görüşlü kamera modelleri, görüntüleri cam gibi yansıtıcı yüzeylerin arkasından yakalayamazlar.

Çözünürlük nasıl olmalı?

Görüntü çözünürlüğü görüntülerinin kalitesini direkt olarak etkiler. Seçtiğiniz kameranın, evinizin hedeflendiği durumlarda suçluların belirlenmesine yardımcı olabilecek yüksek çözünürlüklü görüntüler ürettiğinden emin olun.

Ev otomasyonu gerekli mi?

Günümüzün gelişmiş ev kamerası modelleri video gözetiminden çok daha fazlasını sunuyor. En iyi ev kamerası sistemlerinin çoğu, evinizi akıllı bir eve dönüştürmeye yardımcı olabilir. Akıllı ev güvenlik kameraları genellikle Amazon Echo veya Google Home gibi bir akıllı asistan ile entegre olabilir .
Bu entegrasyon ışıkları, kapı kilitlerini ve güvenlik kameralarınızı uzaktan kontrol etme yeteneği ile size büyük bir güvenlik avantajı sağlayabilir. Ev otomasyonu sizin için önemli bir detaysa, güvenlik kameranızı seçerken bu özelliği aklınızda bulundurun.

Kablosuz e-Kamerayı desteklemek için yeterli internet bant genişliğim var mı?

Video akışı yapan ve e-posta ya da metin yoluyla uyarı gönderen kablolu ya da kablosuz ev kameraları, ev ağınızdan çok fazla veri kullanabilir. Kameranızın kullandığı bant genişliği birçok faktöre bağlıdır. Görüntü çözünürlüğünün yanı sıra kameranın kayıt süresi bant genişliği kullanımını etkileyebilir. Bir diğer önemli nokta gözetim kamera sisteminizdeki kameraların sayısıdır. Ağdaki daha fazla cihaz, daha fazla veri kullanacaktır. İnternet veri kullanımınızda kota varsa, güvenlik kameranızın aylık internet faturanızı nasıl etkileyebileceğinizi düşünün.

Paylaş: